Sport„Dans” în ploaie, la ultima reprezentaţie „acasă”, în acest sezon!

„Dans” în ploaie, la ultima reprezentaţie „acasă”, în acest sezon!

Echipa noastră a bifat o nouă victorie pe teren propriu, la chiar ultima reprezentaţie în faţa propriilor fani, în acest sezon. „Corbii albaştri” s-au impus cu 3-1 în partida cu FK Miercurea Ciuc, şi rămân, astfel, cu doar un singur eşec suferit pe arena „Michael Klein”, de la revenirea în liga secundă!
Aproximativ 1.000 de suporteri au înfruntat ploaia rece şi deasă de la ora ultimei întâlniri, acasă, cu favoriţii lor, odată cu al treilea „episod” al jocurilor cu gruparea din Harghita, disputate în acest sezon, la Hunedoara.
Iar fanii s-au şi „aprins” după nici cinci minute, la un gest nesportiv al lui Jelena, care l-a împins în afara terenului pe Iacob, într-o fază care putea aduce accidentarea fundaşului nostru dreapta şi care nu a fost sancţionată de arbitru. A fost „scânteia” de care era nevoie, pentru ca amfitrionii să se „aşeze” şi mai mult în jumătatea adversă. Oaspeţii au fost periculoşi doar o singură dată, când Ronai a fost blocat, la timp, de Lefter, iar pe contraatac, echipa noastră a deschis scorul! În urma unei curse în stânga, balonul a ajuns la Coman, care l-a angajat excelent pe Pîrvulescu, acesta şutând, fără şansă pentru Karacsony (13). Au urmat apoi minute bune în care formaţia noastră a dominat destul de categoric, cu o posesie superioară şi cu alte trei şanse irosite de acelaşi Pîrvulescu (20), şi de Lupu (31, 33), cu şuturi peste poartă sau alături, din careul mare, după acţiuni „construite” din flancuri. Până la finalul primei părţi, vizitatorii nu şi-au mai creat nicio o oportunitate de gol, în vreme ce pentru alb-albaştri, Pîrvulescu a fost aproape de „dublă”, în ultimele secvenţe ale primului act, dar nu a putut „cadra” o reluare din 15 metri.
În actul secund, ploaia s-a înteţit, oaspeţii au ieşit ceva mai hotărăţi de la cabine, în căutarea golului egalizator, iar Jelena (50) – „cap” mult peste – şi Szondi (52), reluare din „foarfecă”, de asemenea peste, au fost primii mai periculoşi. În replică au venit câteva „şarje” ale lui Pîrvulescu, Bradu şi Lupu, fără emoţii însă pentru poarta harghiteană. În minutul 75, corviniştii au ratat şi cea mai mare ocazie a actului secund: Iacob a „scos” excelent în 15 metri, după o cursă în viteză, pentru Bradu, care a reluat, cu latul, puternic, puţin pe lângă poarta lui Karacsony! Două minute mai târtiu a venit rândul oaspeţilor să „semneze” cea mai clară oportunitate a lor, Lefter punând un picior salvator la reluarea puternică a lui Kelemen, urcat în atac. Golul doi a venit însă tot în poarta celor de la Miercurea Ciuc. În minutul 80, Neacşa a executat puternic o lovitură liberă de la peste 30 de metri, Karacsony a respins, cu greu, în faţă, iar Pop, pe fază, a făcut 2-0! La cinci minute distanţă, oaspeţii au reintrat însă în joc, când Bloj a profitat de o nesincronizare în defensiva noastră şi a înscris, cu latul, din careu. N-a fost loc de panică, pentru ultimul cuvânt de spus l-au avut tot băieţii lui Florin Maxim, care au stabilit scorul final în minutele suplimentare: Bradu a centrat perfect dintr-o lovitură liberă din stânga, iar Lică a reluat, din apropierea bării de pe colţul lung, în plasă, pentru 3-1, iar Corvinul încheie un sezon întreg cu doar un singur eşec pe arena proprie!
Ultima partidă a din acest sezon al Ligii a doua e programată, sâmbătă, de la ora 12:00, pe terenul celor de la CS Mioveni, apoi întreaga suflare alb-albastră îşi va concentra energiile şi atenţia asupra finalei Cupei României, din 15 mai, de la Sibiu.
Declaraţiile lui Viorel Lică şi Florin Maxim vor fi disponibile pe canalale noastre de comunicare.

Corvinul 1921 Hunedoara (antrenor Florin Maxim): Lefter – Iacob, Lică, Manolache (81, Chindriş), S. Ion (60, Câmpan) – Hrezdac, Bradu – Lupu (73, Hergheligiu), Neacşa (cpt.), Pîrvulescu (73, Mitran) – Coman (60, Pop)

FK Miercurea Ciuc (antrenor Robert Ilyeş): Karacsony – Nagy (88, Dezamits), Kelemen (cpt.), Vita, Gal-Andrezly – Vereş – Bloj (88, Gheralia), Jebari (73, Makrai), Szondi (67, Bakos), Ronai – Jelena